Blog > Komentarze do wpisu
po skandynawsku

"Kamieniarz" Camilla Lackberg

kamieniarz

Wielbiciele autorki nie zawiodą się. Kolejny wciągający kryminał.

"Poniedziałki z Fanny" Per Gunnar Evander

poniedziałki z fanny

Przeczytałam. Bez zachwytu. Coś w niej musiało byc, bo przeczytałam do końca. Skoro jednak nie pamiętam już dlaczego...


"Czarna woda" Kerstin Ekman

czarna woda

Zdjęcie miniaturka, ale książka GENIALNA!!!! Kryminał. Wspaniała, mroczna atmosfera gór i lasu. Zimna północ. Spartańskie warunki. Ukryta zgnilizna zachowań ludzkich. CUDO!

"Saga Sigrun", "Ja jestem Halderd" Elżbieta Cherezińska

saga sigrun halderd

Ostatnimi czasy coraz częściej sięgam po polskich autorów. Elżbieta Cherezińska jest odkryciem wakacji. Jej saga, do tej pory kazały się powyższe dwie części, przenosi nas do Skandynawii X w. kiedy to rozpoczyna się walka ówczesnych wierzeń i chrześcijaństwa.

Obie części pisane są z punktu widzenia kobiet. Diametralnie różnych. Dwie rodziny. Połączone ze sobą w szczególny sposób.

"Saga Sigrun" trochę mnie denerwowała. Za słodka, za dużo seksu, pomyślałam, że to tani romans, ale nie. Wszystko nabiera innego wymiaru, gdy przejdzie się do "Ja jestem Halderd".

Świetnie napisana, pięknym językiem. Historia nie jest z kosmosu, oparta na faktach historycznych. Mimo to, książki nie są męską lekturą. Są kobiece, ale w mądry, naturalny sposób. W tej sadze odnalazłam wiele wątków, które można przetłumaczyc na współczesnośc i które traktują o życiu kobiety takim jaki jest i jakim chciałybyśmy, żeby było.

Gorąco polecam sagę Cherezińskiej!

"Kwietniowa czarownica" Majgull Axelsson

kwietniowa czarownica

Ostatnio wybieram książki typu: tajemnica rodzinna, życie kobiet, dzieje rodzinne. "Kwietniowa..." jest jedną z tych lektur. Wciągnęłam się po uszy. Cztery siostry. Cztery kompletnie różne drogi życiowe. Wszystko z powodu jednego zdarzenia z przeszłości.

Polecam!

"Weź moją duszę" Yrsa Sigurdardottir

weź moją duszę

A to już kwintesencja tematu czyli: kryminał+Skandynawia+odludne miejsce+rodzinna tajemnica. Nie zawiodłam się.

czwartek, 09 września 2010, gwozdzik2

Polecane wpisy

  • Katarzyna Michalak i jej saga(?)

    "Poczekajka", "Zachcianek", "Zmyślona" Może wstyd się przyznać, ale powiem: zaczytywałam się w Kalicińskiej! I Michalak niesamowicie mi się podobała! Tak! Wars

  • Skończone

    "Lód i woda, woda i lód" Majgull Axelsson Pomimo że ta książka mnie zdenerwowała, to uważam autorkę za godną przeczytania pisarkę. "Kwietniowa czarownica" mnie

  • "Kamieniarz" Camilla Lackberg

    Wciągająca książka, jak pozostałe części. We wrześniu kolejna częśc "Ofiara losu"!

Komentarze
2011/03/06 21:50:01
Fajny zestaw lektur, lubię literaturę skandynawską, ale i polskich autorów - Odija, Pilch, Gretkowska, Szczygieł, Varga itd. Dziękuję za wsparcie :-)) Pozdrawiam